Günlük strateji

Bugün Yurtiçinde TCMB, yurtdışında ise Avrupa Merkez Bankası faiz oranı kararları açıklanacak(Piramit Menkul)

Bugün Ne Bekliyoruz?

Bugün yurt içi piyasaların gündeminde TCMB’nın PPK toplantısında açıklayacağı faiz kararı ve Tüketici Güven Endeksi, küresel piyasaların gündeminde ise Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve ABD haftalık işsizlik verileri olacak. Bu sabah küresel piyasalar ABD Başkanı Joe Biden'ın yemin töreninde yaptığı uzlaşmacı açıklamalarının ardından yükselmeye devam ediyor. Küresel piyasalara paralel olarak BİST100 endeksinde güne pozitif başlangıç yapılmasını bekliyoruz. Endeks Kasım ayı başından bu yana yükselen kanalın içinde hareket ediyor. Bu yükselen trend kanalının destek noktası 1.550 üzerinde endeksin görünümü olumlu olmaya devam edebilir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

BIST100 endeksi dün günü, %0,28 oranında kazançla 1.569,35 puandan tamamladı. Endeksin günlük hareket bandı 1.552,10- 1.574,30 aralığında gerçekleşirken, Bankacılık endeksi %0,87 azalış, Sınai endeks ise %0,64 oranında artışla günü tamamladılar.

Küresel piyasalarda dün, ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden'ın yemin töreni ve yapacağı konuşma öncesi risk iştahı yüksekti. Biden’ın konuşmasında uzlaşmacı bir dil kullanması ve tören sırasında Trump yanlılarının protestosu olasılığının gerçekleşmemesi ile ABD’de endeksler ivmesini artırarak rekor seviyerde kapattı. Veri akışlarına baktığımızda; Aralık ayında Almanya ÜFE bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,2 yükseldi. Böylece geçen yılın Ocak ayından bu yana ilk kez fiyatlarda yıllık bazda artış oldu.

Yurtiçi piyasalar dün dalgalı bir seyir izledi. 1.550 seviyelerine kadar geri çekilen endeks kapanışa doğru pozitife geçti. TÜİK, Aralık 2020'ye ilişkin YD-ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, YDÜFE, Aralık 2020'de bir önceki aya göre %0,76 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %37,56 ve 12 aylık ortalamalara göre %22,69 artış gösterdi. Merkezi Yönetim Brüt Borç Stoku, geçen yılın Aralık ayı sonu itibarıyla 1,81trln TL oldu.

Veri gündemi: Bugün Yurtiçinde TCMB, yurtdışında ise Avrupa Merkez Bankası faiz oranı kararları açıklanacak. Bunun haricinde yurtiçinde tüketici güven endeksi, ABD’den ise konut, inşaat ve haftalık işsizlik verilerini takip edeceğiz. 

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma