Günlük strateji

BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli yükselişin devamı için teknik olarak 1.400 ve 1.408 puan üzerinde kalıcılık önem teşkil etmektedir.(Piramit Menkul )

Bugün Ne Bekliyoruz?

ABD’de beklenenden güçlü gelen banka kârlarının etkisiyle pozitif kapanışın ardından olumlu havanın Asya piyasalarına yansıdığını görmekteyiz. Haftanın son işlem gününde Tayvan Taiex Endeksi %2’nin üzerinde yükselişle bölgedeki kazançlara öncülük ederken, Japonya hisseleri %1,5’in üzerinde artış kaydetti. Çin ve Hong Kong hisselerinde de alıcılı bir seyir hâkim. ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükselişin hız kesmesiyle birlikte, hafta ortasında %1,63 ile Haziran başından beri en yüksek seviyeyi gören 10 yıllıkların faizi %1,52’ye kadar çekildi. Dolar Endeksi (DXY) 94 puanın hafifçe altında gücünü koruyor. Bugün küresel piyasalarda ABD’de perakende satışlar ve New York Fed İmalat Endeksi ile Michigan Tüketici Endeksi takip edilecek. Yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu ayki Piyasa Katılımcıları Anketi ile merkezi yönetim bütçe dengesi takip edilecek. TCMB’nin Eylül anketine göre piyasanın yılsonu TÜFE beklentisi %16,74’e yükselmişti. 12 aylık TÜFE beklentisi ise %12,94 olmuştu. Kur tarafında ise yılsonu beklentisi 8,92 olurken 12 ay sonrasına ilişkin beklenti 9,56 seviyesinde oluşmuştu. Borsa İstanbul’da; BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli yükselişin devamı için teknik olarak 1.400 ve 1.408 puan üzerinde kalıcılık önem teşkil etmektedir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %1,0’i aşan yukarı yönlü hareketler kaydedilerek pozitif görünüm sağlandı. Bölgenin öncü endekslerinden Dax %1,40, Cac 40 ise %1,33 oranında arttı. EUR/USD paritesi sınırlı artış ile 1,16 seviyesine yükseldi. Euro Bölgesi veri akışı bakımından sakin bir gün geçirdi. ABD tarafında da endekslerde %1,50’yi aşan artışlar görüldü. Nasdaq Bileşik endeksi gün genelinde bölgeye öncülük etti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri 2,7 baz puanlık düşüş kaydederek %1,51’e kadar geri çekildi. Dolar endeksi (DXY), sınırlı oranda düşerek bir haftanın ardından yeniden 94 puan seviyesinin altına geriledi. Emtia tarafında ise Brent petrol %1,30’luk artış ile varil başına 84 USD’yi geçti. Ons altın, sınırlı artış kaydetti ve 1.795 USD seviyelerinde fiyatlandı. Ons altın gün içinde 1.800 USD’yi aşsada tutunamayıp geri geldi. ABD'de üretici enflasyonu Eylül'de bir önceki aya göre %0,5 yükselirken yıllık bazda %8,6 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Piyasa beklentisi yıllık %8,6 aylık ise %0,6 yükseliş yönündeydi. Ülkede işsizlik maaşı başvuruları 9 Ekim haftasında 293 bin ile salgının başından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

BİST100 endeksi dün günü, sınırlı oranda geri çekilerek ve böylece küresel borsalardan negatif ayrışarak tamamladı. USD/TRY ve EUR/TRY kurlarında paralel bir biçimde %1,0’den fazla artış görüldü. TCMB’de yaşanan görev değişikliklerinin ardından USD/TRY kuru 9,2 seviyesini aştı. Türkiye'nin kredi temerrüt risk primi (CDS) ise 453 baz puan ile son 6 ayın en yüksek seviyesini gördü. Gram altın, küresel altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş ve USD/TRY kurunun tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla 530 TL'ye ulaşarak bu yılın zirvesine çıktı. Yurt içinde tarım ürünlerine ilişkin üretici fiyat endeksi, Eylül'de aylık bazda %1,46 yükselirken, yıllık bazda %23,35 arttı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma