Piyasaların yönü

Türkiye’nin dış ilişkilerinde tansiyonun yükselmesi sonrasında TL varlıklar yeni haftaya değer kayıplarıyla başladı.(Alan Yatırım)

BIST100… Risk İştahı Düşük Seyrini Sürdürüyor… Türkiye’nin dış ilişkilerinde tansiyonun yükselmesi sonrasında TL varlıklar yeni haftaya değer kayıplarıyla başladı. BIST100 endeksi açılışta %0.69 değer kaybıyla 1,182 puana kadar gerilerken, gün içerisinde haber akışına bağlı olarak kayıplarını genişletti. Global risk iştahındaki düşüşün de belirginleştiği haftanın ilk iş gününü endeks %3.88 değer kaybıyla 1,144 puandan tamamladı. Koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki artış, ülkelerin uygulamaya aldığı tedbirler, teşvik paketi görüşmeleri, ABD başkanlık seçimleri ve jeopolitik gelişmeler gündemdeki yerini korumayı sürdürüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün uluslararası yatırımcılar ve şirket temsilcileriyle doğrudan yatırımların ele alınacağı bir telekonferans düzenleyecek. Haftaya sert bir şekilde satıcılı başlayan endekste aşağı yönlü baskının devam etmesi durumunda 1,130 seviyesi ilk güçlü destek noktası olarak izlenebilir. Endeksin bu seviyenin altına sarkması durumunda satışların derinleşmesi beklenebilir. Diğer taraftan 3Ç20 bilançoları açıklanmaya devam ediyor. Endekste hisse bazında ayrışmaların yaşanması beklenebilir.

 

 

Şirket Haberleri… TOASO… Tofaş’ın 3Ç20’de piyasa beklentisine yakın bir şekilde 510.3 milyon TL net kâr açıkladı. Geçen yıl aynı dönem 298 milyon TL net kâr açıklamıştı.

 

 

USDTRY… Dolar TL 8 Seviyesini Aştı… Global risk iştahındaki düşüş ve jeopolitik risklerin gündemde öne çıkması TL varlıkları baskı altına bırakıyor. Dolar diğer bütün gelişen piyasa ülkesi para birimlerine karşı güç kazanırken, Türk Lirası gelişen piyasalar arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu. BDDK, aktif rasyosu hesaplamasında değişiklik yaptı. Böylece yurt içi bankaların diğer bankalara kullandırdıkları kredilerin de krediler kalemine 1.0 katsayısı ile dahil edilmesine karar verildi.

 

 

EURTRY… Risk İştahının Düşmesiyle TL Varlıklar Zayıf Görünüm Sergiliyor… Euro TL kuru 9.58 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. TL varlıklar majör para birimleri karşısında negatif bir görünüm sergiliyor.

 

 

EURUSD… Dünyanın En Çok İşlem Gören Paritesinde Veri Gündemi Yoğun… Koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki artış ve Euro bölgesinde alınan tedbirler Perşembe günü gerçekleştirilecek ECB toplantısı öncesinde Euro varlıklar üzerinde aşağı yönlü baskı kuruyor. Paritenin aşağı yönlü hareketini destekleyen bir diğer önemli faktör ise mali teşvik paketi görüşmelerinde somut bir ilerleme kaydedilememiş olması. Euro bölgesine yönelik endişeler beklenti anketlerine de yansırken, dolar güvenli varlık talebinden destek buldu ve parite 1.18 seviyelerine yöneldi. Bu hafta ABD tarafı veri akışı açısından oldukça yoğun geçecek. FED’in 4-5 Kasım tarihinde gerçekleştireceği toplantısı öncesinde makroekonomik ipucu verebilecek işsizlik başvuruları, üçüncü çeyrek büyüme rakamları ve dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek.

 

 

XAUUSD… Doların Bir Miktar Zayıflamasıyla Yükseldi… ABD seçimlerine yönelik belirsizlikler ve koronavirüs vaka sayılarının rekor seviyelere çıkması ile 1,900 $ seviyesi üzerine tutundu.

 

 

GAUTRY… Gram Altında Yeni Rekor… Ons fiyatındaki yatay seyre rağmen Dolar TL kurundaki yukarı yönlü hareket gram altını tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 497 TL’ye taşıdı.

 

 

BRENT… Enerji Fiyatları Baskı Altında… Koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki artış ve mali teşvik paketinin seçim öncesi çıkma beklentisi azalırken enerji fiyatları aşağı yönlü baskı altında kaldı. Diğer taraftan Libya’nın petrol üretimini iki katına çıkarması stoklar artış eğilimindeyken arzın talebin çok üzerinde seyretmesine neden oluyor. Yeni işlem gününde vadeli piyasalarda tepki alımlarının etkisiyle bir miktar toparlansa da global ekonomik görünüme olan hassasiyeti sürüyor.

 

 

SP500… ABD’de Mali Teşvik Beklentileri Neredeyse Suya Düştü… ABD’de başkanlık seçimleri öncesinde ek mali teşvik paketi umutlarının neredeyse suya düşmesi endeksi aşağı çekti. Diğer taraftan seçim belirsizliğinin yükseltebileceği siyasi tansiyon da endeksteki negatif seyirde etkili oluyor. Yeni işlem gününde vadeli işlemlerde bir tepki hareketi var. Bugün açıklanacak dayanıklı mal siparişleri verisi piyasanın takibinde olacak.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma