Rezerv para Dolar’a dönüş

Virüse karşın aşı çalışmalarında faz3 aşamasına geçilirken, aşının başarılı (koruyuculuk sağlayabileceği) olabileceği yönünde iyimser beklenti etkin olmaktadır.(GCM Yatırım)

 

 

“PİYASANIN ROTASI”

Rezerv Para Dolar’a Dönüş…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 32,096,090 – tedaviye pozitif cevap veren 22,129,185 – ölü sayısı 980,339 kişiye ulaşmıştır.

Virüse karşın aşı çalışmalarında faz3 aşamasına geçilirken, aşının başarılı (koruyuculuk sağlayabileceği) olabileceği yönünde iyimser beklenti etkin olmaktadır. Bu durum altın fiyatını negatif olarak baskılamaktadır.

Piyasalarda uzunca süredir etkin olan zayıf Dolar – güçlü Euro hikâyesinde ibre tekrar rezerv para Dolar’a dönerken, gerçek anlamda güçlü Euro için ECB para politikası değişikliği gerekmektedir. Mevcut durumda virüs dinamikleri Avrupa’nın kendisini ve ihracat pazarlarını olumsuz etkilediğinden bu toparlanma ve buna bağlı para politikası şekillenmesi kısa dönmeli olarak zor gözükmektedir.

Yeni hafta dinamiklerinde ABD istihdam verilerini ve 2.çeyrek büyüme verisinin üçüncü okumasını takip edeceğiz. ECB Başkanı Lagarde’in Avrupa Parlamentosu ve ECB konuşmalarında Euro değeri ve para politikası üzerine önemli açıklamalarda bulunması beklenebilir.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma