Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle kapattı.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle kapattı. Almanya'da DAX 30 endeksi % 1,78 düşerek 15.448,04 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi % 1,46 değer kaybıyla 6.569,16 puana, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 1,9 azalarak 7.017,47 puana ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 1,93 gerileyerek 25.218,16 puana düşüş gösterdi. Özellikle Fed açıklamaları sonrası küresel bazda para basmanın yavaşlatılacağının konuşulduğu bir ortamda beklentiler Fed sonrası Avrupa Merkez Bankası’nında tahvil alım programını azaltacağı şeklinde oluşmakta. Bu baskı Avrupa borsalarının da Cuma günü satılmasına neden oldu.

Bundesbank, Alman ekonomisinin ikinci çeyrekte güçlü bir şekilde büyümesinin muhtemel olduğunu kaydetti. Raporda bu büyümenin esas olarak hizmet sektörü kaynaklı olacağı vurgulanırken, Mayıs ayı başlarında, kona virüs ile ilgili daha önce uygulanan kısıtlamaların çoğu önemli ölçüde gevşetildi veya tamamen kaldırıldı. Bu durumdan otel, restoran endüstrisi ve ticaret gibi hizmet sektörlerinin fayda sağlayacağı bildirildi.

Volkswagen'in lüks spor otomobil birimi Porsche AG, şarj sürelerini önemli ölçüde azaltacak yüksek performanslı bataryalar üretmek için Customcells ile bir ortak girişim kuruyor. Şirket, Güney Almanya'da lityum iyon piller konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Customcells ile ortaklığın Porsche'nin mevcut elektrikli araçlarında kullanılan prototiplerden daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip araç bataryaları üretmeyi hedefleyeceğini açıkladı.  Avrupalı otomobil üreticileri, Avrupa Birliği'ndeki daha katı emisyon hedeflerini karşılamak üzere tamamen elektrikli modelleri piyasaya sürerken, bataryalar için Asya'ya olan bağımlılıklarını azaltmaya çalışıyor.

ABD borsaları Cuma gününü düşüşle tamamladı. Dow Jones endeksi % 1,58 değer kaybederek 33.290,08 puana, S&P 500 endeksî % 1,31 azalarak 4.166,45 puana, Nasdaq endeksi %  0,92 gerileyerek 14.030,38 puana düşüş gösterdi. Fed açıklamaları sonrası tahvil alım programının çok kısa süre içeresinde azaltılmaya başlanacağını görüyoruz. Yani küresel bazda doların güçleneceği bir döneme geçiş yapmış olduk. Bu yüzden dolar endeksindeki düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Fed’den gelen açıklamalar tabiki borsalarda da yeni bir satış eğiliminin başlamasına sebep oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde karışık bir seyir izlenirken tahvil faizleri bugün % 1.37 seviyesine kadar düşerken fiyatlamalar şu an % 1.47 seviyesinden geçmekte.

Financial Times'a göre, McDonald's Corp., daha geniş bir genişlemenin parçası olarak İngiltere ve İrlanda'da 20.000 personel daha işe almaya hazırlanıyor. Gazete, restoran zincirine atıfta bulunarak, restoranların daha fazla kişiyle çalışmasına izin veren sosyal mesafe kurallarının gevşetilmesinin işe alım baskısı için kapıyı açtığını bildirdi. Habere göre bu girişim, daha fazla işçi yoğunluğuna sahip alanlarda "Grab & Go" seçeneklerinin eklenmesi dahil mevcut mağazaların yenileneceği daha geniş bir planın parçası olacak. Restoranlar ve diğer İngiltere işletmeleri, hükümetin pandemi programlarından ve vergi indirimlerinden yardım almıştı.

Morrisons, ABD'li özel sermaye şirketi Clayton, Dubilier & Rice'ın 5.5 milyar sterlinlik devralma teklifini reddetti.  118.000 çalışanı olan İngiltere'nin dördüncü en büyük süpermarketi, teklifin şirketi, önemli ölçüde düşük değerlendirdiğini bildirdi. Tesco eski yöneticisi Sir Terry Leahy'nin danışman olduğu CD&R, hafta sonu medyanın spekülasyonlarından sonra şirketin resmi bir teklif almayı değerlendirdiğini doğruladı. ABD şirketi daha önce indirimli mağaza zinciri B&M için 1 milyar sterlinden fazla yatırım yapmıştı.

Milyarder yatırımcı William Ackman'a ait Pershing Square Tontine Holdings, Universal Music Group'un (UMG) %10'unu yaklaşık 4 milyar dolara satın almak üzere bir anlaşma imzaladı. Vivendi, "Açıklandığı gibi, işlem, UMG'nin %100 sermayesi için 35 milyar euroluk (41.55 milyar dolar) bir işletme değerine dayanmaktadır." açıklamasını yaptı. Medya grubu, Fransız Vivendi tarafından bölünen UMG'nin planlanan Euronext Amsterdam listelemesini Eylül ayı sonlarında tamamlayacağını bildirdi. Tontine, UMG hisselerini ancak listeleme tamamlandıktan sonra hissedarlarına dağıtacağını bildirdi ve "Kotasyonun tamamlanmasını ve tescil beyanının etkinliğini takiben, PSTH'nin satın aldığı UMG hisseleri, hissedarlarımıza dağıtılacaktır." açıklamasını yaptı.

Tüketici elektroniği ve otomobil sektörlerindeki talebin arzı çok aşması nedeniyle, küresel çip satışlarının 2021'de %19.7 artarak 527.22 milyar dolara (58.1 trilyon Yen) ulaşması bekleniyor. World Semiconductor Trade Statistics Inc. son tahmininde, yarı iletken satışlarının % 8,8 artıxla 573,44 milyar dolara çıkarak 2022'ye kadar artmaya devam etmesinin beklendiğini bildirdi. COVID-19 salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte evde kalma ihtiyacının dizüstü ve tablet bilgisayar satışlarını artırmasından bu yana çip talebi arttı. Evden çalışma, online sınıflar ve diğer ağ etkinlikleri de internet trafiğini artırdı ve veri merkezlerinin kapasiteyi artırmasını gerektirdi. Japonya'da geçen yıl internet trafiği 2019'daki seviyelere göre 1,6 kat arttı. Otomotiv sektörü çip krizinde büyük bir yara almıştı.

Ikea Vakfı ve Rockefeller Vakfı, global olarak enerji geçişini başlatmak için bugün, gelişmekte olan ülkelerdeki dağıtılmış yenilenebilir üretim projelerini desteklemek için her birinin 500 milyon dolar bağışlayacağını duyurdu.  Birleşmiş Milletler'e göre, dünya çapında yaklaşık 2,8 milyar insanın güvenilir enerji erişimi yok. Ancak iki hayır kurumu, bu fonların önümüzdeki on yıl içinde bir milyar kişiye enerji getireceğini tahmin ediyor.

DAX

Dax endeksi  Cuma gününü % 1,78 düşerek 15.448,04 puandan tamamlarken endeks bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.570 seviyesinin kırılması halinde önce 15.674 ve arkasından15.802 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.502 desteğinin altında önce 15.437 ve arkasından 15.310 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi , Cuma gününü % 1,58 değer kaybederek 33.290,08 puandan kapatırken  Haziran vadelileri bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 33.720 seviyesinin kırılması halinde önce 33.958 ve arkasından 34.092 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 33.450 desteğinin altında önce 33.295 ve arkasından 33.000 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi , Cuma gününü  % 1,31 azalarak 4.166,45 puandan kapatırken, Haziran vadelileri bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4205 direncinin kırılması halinde önce 4221 seviyesi ve arkasından 4234 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4188 desteğinin altında önce 4168 ve arkasından 4142 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak: Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma